Vlasová porozita je dalším termínem, který je potřeba znát. Řekne vám toho spoustu o vaší vlasové struktuře a o tom, jak se vlasy chovají během stylingu.
Vlasy nemají hebkou struktury. I když si možná myslíte něco jiného, vlasy nejsou hebké jako tabule skla. Externí vrstva vlasů je tvořena kutikulou, která připomíná šupiny ryb. Jedná se o vrstvu tvořenou hlavně keratinem. Lidské vlasy jsou tvořeny z vrstev o 7-10 šupinách. Tyto šupiny ale nejsou vždy v optimální poloze a často se mohou otevírat, ať už více, či méně.
Čím otevřenější jsou, tím vyšší máme porozitu a tím hůře naše vlasy vypadají.
Existují tři typy porozity:
NÍZKÁ POROZITA je charakteristická vlasy, které jsou hebké, těžké, obtížné na vyživení a snadno zatížené. Pokožka hlavy není správně živené, jelikož je mikrocirkulace v horních vrstvách oslabená. Vlasy a pokožka hlavy se často mastí. Vlasy nemají objem a obtížně se s nimi pracuje.
STŘEDNÍ POROZITA je charakteristická pro vlasy, na které se vcelku snadno aplikuje styling, ale které často vypadávají z důvodu oslabených vlasových folikul. Pokožka hlavy se často mastí, zatímco konečky zůstávají suché a kadeřavé. Střední porozita má o něco otevřenější kutikuly, než nízká porozita. Vlasy jsou náchylnější na poškození, snadno ztrácí lesk a pružnost.
VYSOKÁ POROZITA je charakteristická pro suché a poškozené vlasy. Kutikuly jsou viditelně otevřené. Vlasy jsou jemné a ztrácejí hydrataci. Vlasové konečky jsou roztřepené. Výživa tohoto typu vlasů je nesmírně obtížná – živiny se díky velkým otvorům v kutikulách zkrátka neudrží.
Pokud chcete, aby byla vlasová péče úspěšná, musíte používat produkty určené pro vlasy s vysokou porozitou. Tyto produkty vám umožní snížit vlasovou porozitu a získat zdravější a krásnější vlasy.
Oleje jsou tvořeny molekulami, které jsou různě velké, podle dominantních mastných kyselin. Molekuly se dostanou mezi otvory ve vlasové struktuře a dodávají maximální účinek. Přírodní oleje tak dokáží pomoci jak tím, že dodají živiny, tak tím, že dokáží optimálně utěsnit kutikuly a živiny ve vlasech udržet.
Velikost molekul závisí na zastoupení mastných kyselin v určitém oleji. Proto je nutné znát svoji vlasovou porozitu a vybírat si oleje pouze určitého typu porozity. Nejlepší je vybrat si již vytvořenou směs olejů a přírodních složek určenou pro určitou vlasovou porozitu.
Podle velikosti molekul a obsahu mastných kyselin existují tři typy olejů. Každý se hodí k určité vlasové porozitě.
1. Penetrující oleje a másla, s většinou nasycených mastných kyselin ve svém složení. Molekuly jsou malé a ideální pro vlasy s nízkou porozitou.
– Nízká porozita si pochutná na následujících olejích: kokosový, babassu, palmový cupuacu, borovicový, kakaový a máslo shea.
2. Polo-penetrující oleje, bsahují jako svojí majoritní složku mono-nenasycené omega-9 a omega-9 mastné kyseliny. Středně velké molekuly se skvěle hodí pro vlasy se střední porozitou. Dodávají lesk, chrání před teplem a poškozením a zkrášlují.
– Pro vlasy se střední porozitou se hodí: kaméliový olej, olej moringa, olej buriti, meruňkový olej, makadamový olej, arganový olej mandlový olej.
3. Nepenetrující oleje, cs obsahem polynenasycených omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Tvoří je velké molekuly, které jsou ideální pro vlasy s vysokou porozitou. Tyto oleje dokáží hloubkově obnovovat, dodávat pružnost a také hydratovat.
– Vlasy s vysokou porozitou milují: hroznový olej, avokádový olej, olej z černého semínka, růžový olej, slunečnicový olej.